Belayer Quarterly Blockchain Report
Коментар на събитията от последното тримесечие.
Регулации, Ethereum, Layer2 и децентрализирани апликации.
Q3 | 2024
В поредното, по-дълго четиво за годината обобщаваме важни събития от крипто и Web3 за третото тримесечие на 2024-а година.
По-надолу в текста ще се съсредоточим върху теми, част от които са все още актуални и които търпят развитие. Ще споделим наблюденията си за начина, по който крипто и блокчейн се превърнаха в изборна тема за Републиканската и Демократическата партия в САЩ в битката им за президентското място в САЩ.
Ще проследим какви са основните наративи около Ethereum, и в частност въвеждането на пазара на spot ЕTF продукти за масовия инвеститор от водещи традиционни финансови институции, битката на SEC с non-custodial блокчейн протоколи, предстоящите промени в Еthereum протокола и въобще как въвеждането на blob space и последвалите като резултат многократно по-ниски транзакционни разходи се отразиха на Layer2 сферата.
Ще обърнем внимание и на MiCA - Eвропейски регламент за пазарите на криптоактиви и проектозакона за неговото прилагане в България.
Екипът на Belayer
-1%
Капитализация на пазара на криптоактиви
56.6%
Дял на Bitcoin (BTC) на пазара на криптоактиви
13.3%
Дял на Ethereum (ETH) на пазара на криптоактиви
-15%
Криптоактиви, заключени в DeFi протоколи
-14.8%
Обем търговия на централизирани борси
+17.2%
Брой на транзакциите изпълнени в Layer2 мрежи
Графиката показва измененията в пазарният дял на Bitcoin и Ethereum за Q3 на 2024г. спрямо предходното тримесичие. Проследява основни данни за активността на блокчейн мрежите по данни на Coingeckо и Coinmarketcap.
Новините и другите материали, публикувани в този доклад, са само с информационен характер и не представляват препоръка или предложение за извършване на сделки с криптоактиви, в това число криптовалути и криптотокени, или други продукти на блокчейн технологиите. Продуктите на блокчейн технологиите (криптовалути, криптотокени, умни договори и други) не подлежат на регулация и правна защита от правото на РБ и ЕС към настоящия момент. Сделките с продукти на блокчейн технологиите (криптовалути, криптотокени, умни договори и други) са с висока степен на риск).
Крипто в контекста на изборите за президент в САЩ
Q3 | 2024
Пътят от NFT до бъдещото стопанско развитие на САЩ
Преди първия си NFT проект от декември 2022-ра година, Доналд Тръмп вече бе заявил, че не се интересува от крипто, още повече, че той остро критикуваше биткойн, като го сложи в графата на неща, на които “не е фен”. През 2021, след излизането си от длъжност, той определи биткойн, като нещо, което прилича на измама (“seems like a scam”).
Очевидно това вече не е така, след като Тръмп разбра колко популярни могат да бъдат неговите NFTs. След 2022-а година Тръмп директно и индиректно, пусна няколко колекции, като най-голяма от тях “America First Edition” през този август. През декември, последната му колекция се продаде на близо 50% от предварително създадените (“minted”, виж речника) 100,000 NFTs на Polygon и Ethereum. Прагът от 50,000 продажби бе достигнат няколко пъти досега, като този брой стана обект на спекулация за размера на твърдата “крипто публика” на Тръмп.
Всичко това не остана незабелязано и от изборния екип на Тръмп, който все по-често включваше крипто и блокчейн като тема в участията на Тръмп в предизборната му надпревара. Така бъдещата крипто политика се превърна в тема за бъдещето стопанско развитие на САЩ, като се има предвид, че Silicon Valley и въобще американските граждани имат интерес да останат страна лидер в технологичното развитие на Web3.
Възможността за Тръмп да овладее изцяло темата, бе подсилена и от диаметрално различната политика на Гари Генслер като ръководител на Комисията за ценни книжа в САЩ и политическо назначение на демократите в САЩ.
Походът на Тръмп към интересуващите се от крипто американски граждани, колебаещи се между двете кандидатури за президент бе допълнително улеснен от цялостната политика на SEC, която води битка на няколко фронта - с артисти и техните NFT, с non-custodial блокчейн протоколи за обмяна на криптоактиви, с централизираните борси и т.н., опитвайки се да припознаят като “securities” колкото се може повече криптоактиви, блокчейн приложения и парчета от Web3 и съответно да позиционира същите под своя надзор.
Сега Тръмп казва, че по-големият дял на покупки на NFT с крипто, са отворили очите му за технологията, като решение на много от финансовите проблеми на САЩ и така го посъветвал и най-малкият член на семейството, който едва на 18 години бил активен крипто потребител. Едва ден след неуспешният опит за покушение срещу него, Доналд Тръмп участва в livestream, в който промотира бъдещия си DeFi блокчейн проект World Liberty Financial.
Значението на изходът от изборите върху крипто политиката на САЩ
Легитимни ли са опасенията за застой и регресия в крипто индустрията, обвързани с избора на следващия президент на САЩ? Решението за промяна в политиката на САЩ относно криптоактивите не е маловажно и присъства в политическият дебат, поддържан от представители и от двете политически партии, на двете камари на Конгреса на САЩ.
Опознаването от страна на американските законотворци на блокчейн технологията и възможностите, които открива, е вече отдавна започнал процес. Темата вече среща много по-сериозен отзвук, отколкото преди 5 или 10 години, и заемането на позиция е не просто задължителна от комуникационна гледна точка в предизборната надпревара, а и въпрос на бъдещото стопанско развитие на страната в следващите години. Нараства и делът на заинтересовани американски граждани с мнение по този въпрос.
Наскоро екипът на Камала Харис направи своите първи крачки в представянето на все още липсващата политика за криптоактиви на демократическата партия. Началото бе поставено, когато Камала Харис определи блокчейн и дигиталните активи като технология на бъдещето наред с AI.
Polymarket с нови рекорди
Polymarket затвърди ролята си на най-популярното блокчейн приложение през 2024. Само за последното тримесечие посещенията на сайта на Polymarket се увеличиха десетократно до 18 милиона през септември. Наскоро Bloomberg добави информацията от залозите за победител в своя терминал, а Илън Мъск стигна по-далеч, като нарече временните прогнозни резултати единствения източник на информация от значение за резултатът от изборите за президент.
Доверие на американското население в традиционните медии. Източник: Gallup
Компанията зад Polymarket обяви планове за нов рунд инвестиции, с които ще търси $50 милиона капитал и това не е изненада предвид нарастващата популярност на приложението и тенденцията за намаляващо доверие в традиционните медии.
Източник: @rchen8 / Dune Analytics
Макар че президентските избори са темата с най-много затворени средства, този нов вид информационен пазар и по-точно такъв за прогнозни намира приложение и в други сектори. За разлика от традиционните допитвания, вкл. социологически проучвания, прогнозният пазар със залози (“prediction market” виж речника на Belayer) е по-ефективен, с незначителен bias, тъй като невярно твърдение резултира в директна загуба или, казано с други думи, потребителите “залагат пари срещу думата си”.
Докато много Web3 апликации се насочват към native потребители на крипто, Polymarket опитва да реши проблем на по-широката аудитория"
Само за последното тримесечие т.нар. сектор на прогнозните пазари порасна с 565.4%, което отговаря на $3.1 млрд долара обем съсредоточен в първите три по големина пазара. Към края на септември Polymarket представлява 99% от този обем. Само в залогът за следващия президент на САЩ са заключени $1.7 млрд.
Polymarket използва блокчейн, за да елиминира посредника при разпределяне на печалби и да повиши сигурността чрез smart contract, който получава информация за изхода от дадено събитие от т.нар. oracle UMA (“oracle“ виж речника на Belayer). Трябва да отбележим, че все пак, подобно на други услуги с елемент на блокчейн, залагането на Polymarket е на практика забранено за американски граждани, а по данни на SimilarWeb eдва 25% от трафика е от жени.
Ethereum
Q3 | 2024
Ethereum ETF-и
Несъмнено най-голямата новина за Ethereum през последното тримесечие бе стартът на 9 ETF (борсово търгувани) фонда на Ethereum. На 23-ти юли американски инвеститори получиха средство за придобиване на експозиция към пазара на Ethereum през регулиран и леснодостъпен фонд. Със своя регулаторен надзор, ETF привличат широк кръг инвеститори към пазара на криптоактиви и за разлика от фючърсно-базираните ETF, спот ETF притежава директно ETH токени по рентабилен начин. За почти всички компании мениджъри попечител на ETH за целите на ЕТF е Coinbase.
Почти единодушно е мнението на финансовите анализатори в сектора на традиционните финанси, а и в крипто, че появата на спот ETF като инструмент за инвестиция с основен актив Ethereum е преди всичко добра новина за крайните инвеститори, които ще има възможност да се възползват от позицията на Ethereum като лидер в Layer1 smart contract платформа, от евентуален растеж на DeFi или друго, добре познато приложение от Ethereum екосистемата.
След малко повече от два месеца търговия, спот Ethereum ETF-ите записаха кумулативен обем $13 млрд. В сравнение, ETF-ите на BTC надхвърлиха $13 млрд. кумулативен обем през първите седем дни.
Обем на търговията в 9-те спот Ethereum ETF | The Block
Влияние върху цената на Ethereum и интересът към ETF, имаше отливът на средства от Grayscale Ethereum Trust (ETHE). За разлика от останалите фондове, ETHE e първоначално затворен фонд, основан през 2017-а година. През 2019 започва да се търгува публично през OTC сделки, като до момента на старта на търговия и превръщането му в спот ETF в него бяха събрани средства за над $9 млрд долара. Подобно на аналогичния Grayscale фонд базиран на Bitcoin, и този срещна сериозен отлив от инвеститори (-4.5 млрд долара), които потърсиха фондове с по-добро попечителство, условия и такси, или просто решиха да реализират нереализираната си до този момент печалба.
Докато ETHE (Grayscale) загуби почти половината от своя размер, най-големият мениджър на активи в света BlackRock със спот ETF (ETHA) изглежда затвърждава устрема си, тъй като успя да привлече общо $1 млрд за малко повече от месец.
В изказване на конференцията Messari Mainnet в Ню Йорк компанията призна, че представянето на борсово търгувания фонд на BlackRock, досега е било „недостатъчно“ в сравнение с ETF-ът за Bitcoin. Но той призова аудиторията да сравнява ETHA с ETF като цяло: „Много рядко се случва ETF да достигне милиард AUM за седем седмици, както направи ETHA. В повечето случаи са нужни няколко години, за да може нов ETF да достигне милиард“.
От компанията споделят още, че предизвикателство остава дефинирането и представянето на Ethereum като интересна инвестиция. Наративът за Ethereum като водеща платформа и ключова инфраструктура за децентрализирани апликации макар и верен остава труден за преразказване, особено в конкуренция с далеч по-лесното за разбиране “дигитално злато”, когато става въпрос за Bitcoin. Най-големият инвестиционен мениджър в света стартира своя Bitcoin ETF през януари с голям успех - IBIT достигна $2 млрд. в управлявани активи в рамките само на 15 дни.
Ентусиазмът към Еthereum ЕТF бе допълнително охладен и от липсата на доходност върху основния актив, като тази, която всички притежатели на Ethereum могат да получават, ако правят staking.
Въпреки това няма тенденция за прекъсване на инвестиционните потоци към Ethereum ЕТF. Според изследване на Schwab инвеститори определящи се като милениали и поколение Х определят инвестицията в крипто ETF като най-вероятната за тях ETF инвестиция в следващите 12 месеца.
Според нас в Belayer появата на толкова достъпен инвестиционен продукт, базиран върху основополагащ актив като ETH, предназначен за обикновения инвеститор, е значимо събитие за целия сектор. Всеки ETF, макар и нелично управляван (not “self-custodial”), e преди всичко добър вход в света на крипто. Обичайната следваща стъпка за човек, който вече притежава крипто, често е в посока “onchain”, а Web3 става все по-легитимно място, предоставящо изцяло нови възможности.
Pectra - Следващият upgrage на Еthereum
В средата на месец септември стана ясно, че поради високата си сложност и голям обхват, следващият upgrade на мрежата на Ethereum - Pectra, да бъде разделен на две последователни части а не еднократен upgrade. Целта е да се намали риска от грешка при толкова всеобхватен и смятан за мнозина като най-голям ъпгрейд за мрежата от години насам. Очаква се първата част от ъпгрейда Pectra да бъде изпълненa в началото 2025-a. По-сериозни промени по Ethereum Virtual Machine, EVM (Виж речника), ще останат Pectra 2.
Core разработчиците на Ethetreum се срещат всяка седмица, за да обсъдят технически проблеми и предстоящи подобрения. Източник: YouTube/Ethereum Foundation
Въвежда използването на Verkle tree, което многократно ще намали изискванията към валидаторите. Oчаква се по-малко натоварена и по-ефикасна мрежа.
Подобрява начина, по който се обработват атестациите, като намалява натоварването на мрежата.
Оптимизиране на операциите на валидаторите, като се съкращава забавянето между staking в т.нар. слой за изпълнение и обработката на транзакциите.
Подобрява се начина за работа с умни договори като се правят промени по EVM, които ще направят мрежата по-лесна за надграждане и по-лесна за работа.
Увеличава се лимита на staking за валидаторите от 32 ETH на 2048 ETH. Това ще консолидира голям брой, по-големи валидатори, което ще намали техния брой. Ще се подобри ефективността и прозрачността, но има притеснения за централизация.
Предоставя на валидаторите по-голяма гъвкавост при изтеглянето на заложените от тях ETH, което прави операциите по-удобни и бързи.
Verkle Tree (EIP-2935)
Добавянето на Verkle и идеята за липса на състояние (“statelessness”) е може би най-съществената промяна, която представлява нов тип криптографска структура от данни, която позволява валидация без да е нужно всеки node да има цялото копие на състоянието на мрежата. За сравнение сега те трябва да съхраняват близо 200gb данни, като този обем нараства с много бързи темпове всяка година.
Този начин на действие значително намалява количеството работа, която валидаторите трябва да извършват на своите компютри. Очаква се мрежата на Ethereum да стане по-скалируема и децентрализирана, тъй като в изискванията за node би попадало и устройство подобно на Raspberry Pi без SSD или телефон.
Maxeb (EIP-7251)
EIP-7251, или „maxeb“, е предложение, което повишава максималния ефективен баланс за валидаторите от 32 ETH на 2048 ETH. Това позволява на операторите на по-големи nodes да консолидират своя stake в мрежата си в по-малко на брой валидатори, което намалява претоварването на мрежата и подобрява ефективността. В същото време самостоятелно залагащи (staking) участници вече могат да получават награди за суми, надвишаващи 32 ETH, което прави залагането по-гъвкаво и доходоносно.
Промяната има за цел да съкрати излишните валидатори. Въпреки че от нея се възползват както големите оператори, така и индивидуалните участници със залог (“solo stakers”), в общността на Ethereum тече дебат за потенциалното ѝ въздействие върху степента на децентрализация.
EOF (EIP-7594)
Планиран за втора част на Pectra
EVM Object Format (EOF) представлява значителен напредък в модела за изпълнение на интелигентни договори на Ethereum и е съществена промяна отнасяща се до Ethereum Virtual Machine.
Промените целят да създадат по-стабилна рамка за изграждане на децентрализирани приложения с форматиране, което значително ще улесни програмистите, ще подобри качеството на кода и сигурността, а така и общата ефективност на мрежата.
Това е едно от предложенията, които срещат съпротива и бяха в основата на решението за разделянето на форка в две последователни части, поради опасение за непредвидени бъгове и повишен риск от грешки свързани с поддържането на двете паралелни EVM.
PeerDAS (EIP-7594)
Планиран за втора част на Pectra
Изключително интересно предложение, което цели да внедри peer-to-peer решение - DAS (“Data Availability Sampling”) като решение проблемът за DA (“Data Availability”), стоящ в основата на всеки опит за скалиране.
Очаква се той значително да увеличи капацитета на blobs, като се увеличат от 3 до максимум 64. Решението включва отговорността по валидация да се разпредели на множество, по-малки валидатори, които обаче разполагат с частична, но легитимна част информация.
Достъпност на данните?
Достъпността на данни (DA) се отнася до увереността, която потребителят може да има, че данните, необходими за проверката на даден блок, наистина са на разположение на всички участници в мрежата. За пълните nodes на Layer1 Ethereum това е сравнително просто - пълният node изтегля копие от всички данни във всеки блок - данните трябва да са налични, за да е възможно изтеглянето. Блок с липсващи данни ще бъде отхвърлен, вместо да бъде добавен към блокчейна. Това е „достъпност на данните по веригата“ и е характеристика на монолитните блокчейн като Ethereum и Bitcoin и всички по-стари блокчейн мрежи. В момента Ethereum е процес на промяна от монолитен към модулен блокчейн.
Други Layer1 блокчейн мрежи
Други Layer1 мрежи с по-голяма капитализация, белязаха ръст през последното тримесечие по отношение на брой регистрирани нови адреси и брой транзакции. Следва да се отбележи, че немалка част от тях обаче трудно достигат съществена степен на децентрализация. Най-голям ръст регистрира мрежата на TON, основана от Павел Дуров (Telegram) и това се дължи основно на ръст в ползването на микро апликации на Telegram и “Airdrop farming” (Виж речника).
Tron (TRX) също отбелязва ръст въпреки низходящия тренд на пазара. Покачването се дължи на пускането на SunPump - нова “фабрика” за memecoins, която, подобно на PumpFun (Solana), позволява създаването на нов memecoin с няколко клика. Solana също регистрира ръст и отне първото място на Tron. Покачването в ползването на Solana се дължи в предимно на новогенерирани memecoins и свързаната с тях активност на трейдинг ботове.
Навярно нямаше да има покачване в активността на тези мрежи, ако не беше нестихващия ентусиазъм и изключително висока спекулативност около memecoins.
Активни адреси сред популярни L1 мрежи. Източник: Coinmarketcap
Layer2
Q3 | 2024
Почти всички токени на Layer2 мрежи отбелязаха спад в цената си през последното тримесечие, въпреки покачващата се стойност на “TVL” (Виж речника), заключени в протокола средства, и брой транзакции oт +17.2% за последното тримесечие или средно по 10 млн. транзакции дневно. За сравнение мрежата на Ethereum обработва около 1 милион транзакции.
Към края на октомври средната цена на транзакция намаля драстично и през Q3 достигна средна цена от $0.01, като това се държи на въведението blobs в Dencun, последният ъпгрейд на Ethereum.
TVL сред популярните L2 мрежи. Източник: Coinmarketcap
Големият губещ за това тримесечие е Blast, който загуби над 50% от стойността си след своя аirdrop и пускане на токена. На противоположният край е Scroll, който пък има увеличение в TVL, главно защото сега сега те организират своят token launch и имат airdrop програма, която привлича потребители доставящи ликвидност.
Мрежата на Base затвърди своята лидерска позиция сред L2 мрежите. Използването на мрежата бе допълнително подхранено от вече традиционната “Onchain Summer” кампания, която привлича интерес както от програмисти, така и от крайни потребители. Base обработва 42.5% от всички транзакции в L2, следвани от Arbitrum (18.9%), Optimism, Blast и Mantle. Всички те са изградени върху Ethereum.
Регулации
Q3 | 2024
MiCa и закон за криптоактивите в България
През последното тримесечие за обществено обсъждане бе представен проектозакон за криптоактивите в България. Той произтича от европейският регламент МiCA и има за цел да предостави защита на притежателите на криптоактиви, на клиентите на компании доставчици на услуги за криптоактиви, както и да обезпечи благоприятни условия за развитие на прозрачен и ефективен пазар на криптоактиви в страната.
В Belayer приветстваме регулация в сектора и смятаме, че тя е необходима за изсветляване и нормализиране на дигиталните активи в българското законодателство. Това се изразява във възможността на компании от сектора да работят с финансови институции, включително банки, в подобрение начина, по който се представят услуги за попечителство и управление на криптоактиви, техните рекламни материали и послания.
Със Закона за пазарите и криптоактиви, освен че се въвежда термините “криптоактиви” и “токен” в българското законодателство, се променят редица закони, засягащи дейности с всички финансови активи, което представлява значителна част от законовата уредба на страната. Подобни промени и нововъведения се случват рядко и сме на мнение, че сме свидетели и участници на легитимно вписване на нова индустрия като част от нашата икономика.
Една част от мерките са насочени към компании, които имат желание да създават блокчейн продукт. С приемането на закона ще има ясна пътека за получаване на лиценз за предлагане на токени. Ще има яснота относно класифициране на токените, както и сроковете и конкретните изисквания, които следва да се изпълнят. Това е сериозна стъпка напред спрямо настоящите условия за това. Класифицирането на криптоактивите позволява те да не бъдат само “Криптовалута”, но и токени, като ги разделя на три типа криптоактиви - токени за електронни пари, токени, обезпечени с активи и криптоактиви и т.нар. различни от първите два вида или още “utility” токени.
Дейността на Belayer също попада под обхвата на закона, като трябва да отговаря на определени изисквания за сигурност, гаранции и ще се регулира по начин сходен с регулацията на лицензираните инвестиционни посредници.
Регламентът е плод на няколко години работа на ЕК и важи за всички страни членки на ЕС, като всяка страна адаптира своето законодателство, определя органите за централен депозитар, надзор и лицензиране. Като надзорен и компетентен орган у нас е посочена Комисията по Финансов Надзор, с изключение на случаите, които са от изричната компетентност на Българската народна банка, която пък ще има функции на централен депозитар за криптоактиви.
Stablecoins
Q3 | 2024
Стабилните криптовалути продължават да увеличават своя дял на пазара, като към края на септември криптоактивите обвързани обвързани с фиатни валути като щатския долар имат месечен обем от $1.4 трлн долара, 50% от всички транзакции onchain и 300% увеличение от началото на годината.
Това прави емитенти като Tether (USDT) и Circle (USDC) вече системно важни, крупни притежатели на американски държавни ценни книжа наред със суверенни държави, непосредствено след Саудитска Арабия и преди Южна Корея.
Месечният обем на плащанията със стабилни монети onchain се е утроил през последните 12 месеца и е достигнал $1.4 трлн. долара, като те представляват около 50% от всички транзакции в onchain.
Според Bernstein USDT и USDC държат общо над 125 млрд. долара в американски държавни ценни книжа.
В същото време продължават да се появяват и нови участници, като партньорството на PayPal и Paxos за емитиране на PYUSD вече наближава приблизително 1 млрд. долара в обръщение. Ripple наскоро обяви плановете си да емитира нов стабилен токен за трансгранични плащания. Revolut също обяви намеренията си да пусне на пазара свой собствен stablecoin.
Вероятният двигател на този растеж в ползването на стабилни валути идва предимно от възможността за моментален сетълмент на големи суми при транзакционни разходи в порядъка на 1 цент, а често и по-малко. Разбира се влияние оказват все по-голямата им свързаност в Web3, възможността да бъдат убежище от волатилност при инвестиции или просто разплащателно средство.
DApps
Q3 | 2024
През Q3 на 2024 децентрализираните апликации отбелязаха значителен ръст до 17.2 млн активни wallets (“Unique Active Wallets”) и над 4 млн активни адреса на дневна база - 70% ръст спрямо миналото тримесечие.
Източник: Dappradar
DeFi
DeFi бележи спад от -5% до общо $160 млрд в криптоактиви, заключени в децентрализирани финансови блокчейн протоколи. Трябва да се отбележи, че значителен ръст на средствата заключени в протоколи имат относително по-нови Layer1 блокчейн мрежи като SUI и Aptos.
Gaming
Безспорно секторът, който доминира по брой транзакции и активност сред всички dApps e геймингът. Той продължава да води и по брой потребители. Съвсем наскоро дебют направи дългоочакваната ААА игра "Off the grid". Само за първите 24 часа тя бе свалена повече от 1 млн пъти, оглавявайки класацията на Epic Games.
Източник: Dappradar
Други ресурси:
Pump.fun allows anyone to create Solana tokens in a minute for completely free, spawning some of the biggest memes of 2024.
Decrypt
Dive into a comprehensive Q3 2024 report covering crypto market analysis, key narratives and users trends, informed by world-class crypto data and CMC users insights.
Coinmarketcap
Latin America is the fifth largest region we study, representing 9.1% of cryptocurrency value received between July 2023 and June 2024.
Chainanalysis
European Central Bank
AI-powered dapps become the most used category in Q3 2024
The rise of AI has left its mark on most industries and aspects of daily life, and as expected, this impact has extended to the dapp industry as well. The dapp sector continues its steady growth, now having an average of 17 million daily unique active wallets (dUAW) this quarter.
Dappradar
Карта на българската блокчейн/крипто екосистема | Sofia Crypto Meetup